Reklama
reklama

Arkénie je od nového roku v novém

Zatímco v jiných domovech Diakonie Betlém Ježíšek vloni balil dárky, v brumovické Arkénii se balilo na stěhování. Vánoce ještě pětice tamějších klientů oslavila ve starém, nový rok pak už v novém domově. Ve větším, vhodnějším a hlavně vlastním.

Zatímco v původní, pronajaté Arkénii, bydlela pětice mentálně postižených „dospěláků“ po dvojicích, dnes má každý z nich vlastní pokoj. Vše je prostornější a světlejší, na malý dvorek navazuje velká zahrada.

Život v Chráněném bydlení Arkénie se podobá životu velké, vlídné a harmonické rodiny. Petra, Alenka, Zuzka, Milan, Míša a Tom své radosti i strasti prožívají se svými pečovateli, kteří se je snaží co nejvíce zapojovat do běžného života. Cílem je, aby byli co nejvíce soběstační, dodržovali zdravé návyky a jejich běžný život připomínal život jejich vrstevníků.

Třeba nejstarší Milan (60) rád poslouchá dechovku, rád si zatančí a svými hláškami dokáže pobavit. Nejnovějším přírůstkem do arkénijské rodiny je Zuzka. Jen co za sebou zavřete dveře, nabídne vám kafe, za asistence ho i připraví a když si k němu hned nesednete, vyhubuje vás. Petra ráda pomáhá s přípravami v kuchyni, zatímco Alenku spíš baví věšet prádlo.

„Změnu prostředí zvládli všichni uživatelé i pracovníci bez problémů a nové prostory si oblíbili. Příjemnou novinkou je i prostornější kuchyně s jídelnou, jejíž vybavení částkou 50 000 Kč podpořilo i Konto bariéry Nadace Charty 77,“ uvedla Jana Lexová, vedoucí úseku veřejných vztahů a fundraisingu.

A vedoucí Arkénie Tomáš Vostřák dodal:  „Pomoc klientům z Arkénie poskytujeme hlavně tam, kde víme, že je to třeba. Jinak je dle možností zapojujeme do úklidu, vaření, praní a prací na zahradě včetně sekání trávy. Každého podle jeho možností.“

Život Arkénijských je docela pestrý: navštěvují další domovy, pracují v dílnách, jezdí na výlety i pobyty a cizí jim není ani společenský život v Brumovicích, kde je místní přijali za své. A každý druhý víkend míří domů ke svým rodinám, s nimiž tráví Vánoce, Velikonoce a dva letní týdny.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře