Reklama
reklama

Archeologický ústav vystavuje své skvosty

Unikáty nevyčíslitelné historické hodnoty si mohou nyní prohlédnout Brňané v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

Moravské zemské muzeum zde vystavuje například i světoznámou sošku Venuše z Hlubokých Mašůvek. V rámci komorní výstavy k příležitosti 200. výročí existence muzea je nyní v Brně k vidění soubor cenných předmětů z fondů Archeologického ústavu. Návštěvníci sem mohou zavítat až do poslední listopadové neděle. Kromě sošky Venuše z mladší doby kamenné, kterou její objevitel František Vildomec dlouho odmítal zapůjčovat pro výstavní účely, je v Dietrichsteinském paláci k vidění i její starší vyobrazení. Návštěvníci by neměli přehlédnout ani další vystavený skvost evropského významu, bronzovou stylizovanou plastiku koně z pozdní doby bronzové nalezenou v žárovém hrobě v brněnských Obřanech. Ze stejného období pochází i unikátní náholenice, která je zároveň jediným dokladem zmíněného druhu zbroje v našich zemích. Objevena byla nedaleko jihomoravské metropole u Kuřimi.

Vystaven je i příklad keltského umění, soubor bronzových kování dřevěné nádoby. Ten pochází z brněnských Maloměřic. „Výstava mě nesmírně zaujala, už jen proto, že většina z těchto exponátů není běžně k vidění. Vzala jsem s sebou i vnučku a obě si nás samozřejmě nejvíce získala Venuše. Není to sice ta nejznámější, ale zase je zvláštní tím, jak má zvednuté ruce. Vnučka se o ní určitě bude učit,“ svěřila se s dojmy důchodkyně Anna Dudková z Brna. Výstava je návštěvníkům otevřena každý den kromě pondělí a vstupné činí 50 korun.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře