Reklama
reklama

Altán i zeď dostanou původní podobu

Po celý rok je slavkovský zámecký park ideálním místem k procházkám, během léta se navíc stává i cílem vyznavačů aktivního odpočinku. O návštěvníky pečuje informační centrum, které jim zapůjčí sety sportovních potřeb. V zámeckém parku si tak mohou vyzkoušet třeba kroket, pétanque, lukostřelbu, frisbee či finské kuželky. Péče se však letos dostane i historickým skvostům, které jsou v parku ukryté.

V jižní části parku se mezi stromy zrakům návštěvníků schovává unikátní barokní altán, který je kvůli tvaru své střechy přezdíván jako čínský. Ojedinělá dřevěná stavba pochází z druhé poloviny 18. století. V polovině devadesátých let sice prošla částečnou rekonstrukcí, nyní však mnoho let chátrá a přístupu veřejnosti je z bezpečnostních důvodů zcela uzavřena. Čínský altán by přitom tom byl ideálním místem například pro svatební obřady či koncerty. A právě obnovení jeho původního smyslu i vzhledu mají přinést opravy, které památku v nejbližší době čekají.

Projekt podpořil Integrovaný operační program, který městu poskytl finance především i na potřebnou opravu 400 metrů barokního zdiva v zámeckém parku. Již sedm let, od záplav, které zámeckou zeď poničily, je totiž v některých místech nahrazena pletivem a obehnaná páskou. Nejen že poškozená památka z osmnáctého století nepůsobila reprezentativně, hrozilo ale i její další hroucení.

V místech, kde šla zeď zcela k zemi, postaví stavbaři úplně novu z původního kamene, ostatní části hydraulicky narovnají a doplní kamenem, aby byla zachována její původní podoba. Hotovo by mělo být v roce 2020 a předpokládané náklady se celkově vyšplhají na 60 milionů korun, přičemž z městské pokladny půjde na projekt zhruba deset procent. Opravy čekají v letošním roce i na poničené zámecké valy, u nichž rovněž hrozí zhroucení a zajištěna bude i statika chodníků ve vstupní části parku. Novinkou bude i zpřístupnění prohlídkových tras vozíčkářům, které umožní instalace výtahu.

Na lepší časy se zřejmě blýská i čtyřiašedesáti barokním sochám a sousoším v parku. Jejich detailní stav a míru poškození totiž posoudí odborníci na základě monitoringu. Jeho financování schválili v březnu zastupitelé s tím, že expertní podklad pak bude nadále sloužit jako dokument pro čerpání dotací na záchranu těchto vápencových skulptur.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře