Reklama
reklama

Altán i zeď dostanou původní podobu

Po celý rok je slavkovský zámecký park ideálním místem k procházkám, během léta se navíc stává i cílem vyznavačů aktivního odpočinku. O návštěvníky pečuje informační centrum, které jim zapůjčí sety sportovních potřeb. V zámeckém parku si tak mohou vyzkoušet třeba kroket, pétanque, lukostřelbu, frisbee či finské kuželky. Péče se však letos dostane i historickým skvostům, které jsou v parku ukryté.

V jižní části parku se mezi stromy zrakům návštěvníků schovává unikátní barokní altán, který je kvůli tvaru své střechy přezdíván jako čínský. Ojedinělá dřevěná stavba pochází z druhé poloviny 18. století. V polovině devadesátých let sice prošla částečnou rekonstrukcí, nyní však mnoho let chátrá a přístupu veřejnosti je z bezpečnostních důvodů zcela uzavřena. Čínský altán by přitom tom byl ideálním místem například pro svatební obřady či koncerty. A právě obnovení jeho původního smyslu i vzhledu mají přinést opravy, které památku v nejbližší době čekají.

Projekt podpořil Integrovaný operační program, který městu poskytl finance především i na potřebnou opravu 400 metrů barokního zdiva v zámeckém parku. Již sedm let, od záplav, které zámeckou zeď poničily, je totiž v některých místech nahrazena pletivem a obehnaná páskou. Nejen že poškozená památka z osmnáctého století nepůsobila reprezentativně, hrozilo ale i její další hroucení.

V místech, kde šla zeď zcela k zemi, postaví stavbaři úplně novu z původního kamene, ostatní části hydraulicky narovnají a doplní kamenem, aby byla zachována její původní podoba. Hotovo by mělo být v roce 2020 a předpokládané náklady se celkově vyšplhají na 60 milionů korun, přičemž z městské pokladny půjde na projekt zhruba deset procent. Opravy čekají v letošním roce i na poničené zámecké valy, u nichž rovněž hrozí zhroucení a zajištěna bude i statika chodníků ve vstupní části parku. Novinkou bude i zpřístupnění prohlídkových tras vozíčkářům, které umožní instalace výtahu.

Na lepší časy se zřejmě blýská i čtyřiašedesáti barokním sochám a sousoším v parku. Jejich detailní stav a míru poškození totiž posoudí odborníci na základě monitoringu. Jeho financování schválili v březnu zastupitelé s tím, že expertní podklad pak bude nadále sloužit jako dokument pro čerpání dotací na záchranu těchto vápencových skulptur.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře