Reklama
reklama

Aktuální ceny hypoték? Reagují na ČNB

První dubnový den s sebou přináší množství více či méně povedených žertů. Ten letošní však znamenal i podstatnou změnu ve světě hypoték. Klienti bank totiž od tohoto dne nemají možnost získat hypotéku se zástavní hodnotou nemovitosti (LTV) nad 90 % a banky tak přepisují své sazebníky a mění úroková pásma.

Česká národní banka (ČNB) postupně zpřísňuje možnosti bank poskytovat hypotéky na pořízení či výstavbu nemovitostí. První krok učinila již v loňském červnu zpřísněním doporučovaných kritérií, letošní jaro přineslo výrazné zpřísnění, jehož cílem je zamezit nekontrolovanému růstu cen nemovitostí a ochrana rodin, které by mohly mít se splácením problémy. Banky tak nemají poskytovat hypotéky s LTV vyšší než 90 %, v kategorii od 80 % do 90 % LTV smějí poskytnout jen 15 % z celkového objemu nových úvěrů. Omezení se dotýká i investičních bytů, v jejich případě může banka půjčit pouze 60 % zástavní hodnoty nemovitosti.

Důsledků může být hned několik. Již nyní lze předpokládat, že ještě dojde ke zdražení hypoték s LTV mezi 80 % a 90 % vůči těm nižším. Banka jich totiž bude moci poskytnout jen určité množství. „Z pohledu klientů, ale i nás hypotečních makléřů, je to každopádně velice nepříjemná věc. Může se stát, že banka špatně odhadne svou kapacitu vysokoeltévéčkových hypoték a ve chvíli, kdy se jí začne blížit okamžik naplnění předepsané kvóty, úvěry s vysokým LTV zdraží,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance. „Hodně pak bude záležet na komunikaci ze strany banky, aby makléř nebo sám klient dokázal na situaci

vhodně zareagovat a případně žádost přesměroval do jiné banky, nebo – pokud to podmínky dovolí – počkal se svou žádostí do dalšího čtvrtletí,“ dodává. Komplikace ale mohou nastat i v jiných případech. Například pokud již noví vlastníci čerpali dříve 100% hypotéku. Pokud totiž mají splátky nastavené na 30 let, nepodaří se jim do 3 či 5 let uhradit potřebných 10 % z jistiny. Pokud by však poté chtěli získat refinancování z jiné banky, budou potřebovat splacených 90 %. Jaké bude řešení? Podobně se otázka nabízí i v případě financování investičních bytů. Banka sice může poskytnout pouze 60 % zástavní hodnoty, jak ale bankovní úředník zjistí, že se jedná o byt určený k dalšímu pronájmu? Klient by sice měl sdělit pravdivé informace o důvodu nabytí nemovitosti, uvede-li je však nepravdivě? Například z důvodu nevědomosti? Řešení ukáže praxe, lze však předpokládat, že se zúčastněným stranám prodraží.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře