Reklama
reklama

Škola hrou? Většina žáků dostane zítra vysvědčení, klasifikace letos probíhala nejednotně

Ve většině jihomoravských základních a středních škol dostanou žáci v pátek 26. června vysvědčení a letošní školní rok tak pro ně skončí. Co je v posledních dnech čekalo a jaké jsou na situaci názory a zkušenosti rodičů z praxe?
Foto: Centrum news / Lenka Gregorová

Přestože uvolnění hygienických opatření již umožňuje přítomnost celých tříd i v interiérech školských budov, dostanou někteří malí i větší studenti svá vysvědčení venku. Rozhodnutí, jakým způsobem jej dětem předají, totiž závisí na samotných školách. 

Někteří ředitelé nechali formu předání na třídních učitelích. To je příklad třeba brněnských škol ZŠ Krásného či ZŠ Vejrostova. Ve většině se tu, stejně jako například na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně, bude zůstávat ve třídách.

Právě nejednotnost aktuálního systému, a to především ve výuce samotné, kritizoval ve svém komentáři například Jiří Kadeřávek, zakladatel Pirátské strany. V současnosti si musí tyto problémy řešit školy samy, každá jinak, což klade zbytečné nároky na žáky, učitele i rodiče a v konečném důsledku odčerpává zdroje, které by byly potřebné pro naplnění Komenského hesla „škola hrou“. V době krize je přítomnost této nekoncepčnosti a chaosu patrná o to více,“ napsal Kadeřávek.

Potvrzují to i reakce některých rodičů například na sociálních sítích. „Jak proběhla klasifikace dětí na 1. stupni za II. pololetí u vás ve škole? Nás třídní učitelka vůbec neinformovala a až na můj dotaz mi bylo sděleno, že známky za II. pololetí budou vycházet z průměru známek do 10. 3., případně pokud by tam mělo dítě málo známek, tak bude známkováno podle I. pololetí. Nutno dodat, že veškerá aktivita třídní učitelky byla v tom, že 1x týdně emailem poslala úkoly, zpětnou vazbu nechtěla žádnou. Tento týden pouze poslala informaci, kdy si máme přijít pro vysvědčení. Jak to funguje na vašich školách, mě se tento přístup vůbec nelíbí,“ píše na sociální síti Domi Pol.

Reagovala tu i paní Kostašová. „Nám bylo minulé pondělí při on-line třídních schůzkách sděleno, že pokud děti nebudou mít splněny všechny úkoly z doby uzavření škol, nebudou klasifikovány a v létě půjdou k přezkoušení. Ty, které do školy nastoupily, i ty, které nenastoupily,“ uvádí svou zkušenost.

Podle vyhlášky, kterou vydalo Ministerstvo školství, má přitom klasifikace vycházet z podkladů pro hodnocení získaných v druhém pololetí v době, kdy žák má povinnost řádně docházet do školy, a podpůrně také z podkladů pro hodnocení získaných při vzdělávání na dálku a z předchozího pololetí.

Jak to vidí samotní žáci? Alespoň ti menší se do školy většinou těšili a doufají, že se vše po prázdninách opět vrátí do původních kolejí.  „Do školy jsem se těšil, nejvíc se mi stýskalo po kamarádech a po paní učitelce. Když jsem nechodil do školy, tak se se mnou učila máma, dělali jsme matematiku, češtinu. Víc mě baví matematika,“ popsal druhák Mikuláš Svojanovský z Brna. „Ve škole to bylo jiné, měli jsme dva metry od sebe rozestupy, takže jsme nemuseli mít roušku, tu jen na chodbě třeba, učili jsme se jen dvě hodiny, pak jsme se dívali třeba na film. Chodili jsme hodně i ven, když to šlo, tam jsme byli v sektorech, do kterých se šlo zapsat,“ doplnil.

„Do školky jsem moc netěšila, některé paní učitelky jsou přísné, jiná zas moc hodná. Těšila jsem se na kamarády. Těším se ale už do školy, jestli to už bude tak, jak mi brácha říkal, že to bylo před tím,“ připojila se jeho sestra Hanička Svojanovská, která půjde po prázdninách do první třídy.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře