Reklama
reklama

Úspěšný projekt Zoo Brno. Sledovaní jeřábi se vrátili domů

Díky mezinárodnímu projektu Zoo Brno získali odborníci informace o pohybu jeřábů mandžuských a daurských v místě jejich přirozeného výskytu. Dva uměle odchovaní ptáci doletěli ze svých zimovišť zpět do míst, odkud byli vypuštěni do volné přírody.
Foto: Zoo Brno / Wang Xiaoping
Foto: Zoo Brno

Dva jeřábi mandžuští a jeden jeřáb daurský z Okského zapovědniku na Dálném východě dostali telemetrické vysílačky, které monitorovaly jejich pohyb. „Do podzimu se ptáci drželi v okruhu několika desítek kilometrů od místa vypuštění. V říjnu se ale dva z nich náhle přesunuli do Číny, odkud velmi rychle pokračovali na jih,“ popsal kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. „Jeřábi a některé druhy vrubozobých (např. husy) nemají geneticky vtištěnou migrační trasu a během prvního roku života se ji učí od svých rodičů. Tento fakt může být při repatriacích problém. To, že ptáci doletěli na zimoviště znamená, že se setkali s jinými (divokými) ptáky, kteří to umí. A že doletěli zpátky, je prostě skvělé a ukazuje to, že náš projekt má smysl,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno a koordinátor projektu Petr Suvorov.

Na základě získaných online dat ptáky pozorovali pracovníci z Khinganské státní přírodní rezervace. Ti s brněnskou zoo na projektu spolupracují a ptáky do přírody vypouštějí.

Podle provotních předpokladů se potvrdilo, že na jeřáby na jejich trasách čekají překážky. 

V polovině října loňského roku se jeden z jeřábů podle dat přestal pohybovat. Díky vysílačce byla zaměřena jeho poloha, pracovníci khinganské rezervace už ale našli pouze zbytky těla. „Byl zastřelen v období lovu vodních ptáků poblíž vesnice Nikolo-Alexandrovskaya v Amurské oblasti. Už bylo zahájeno trestní vyšetřování, které má na starosti meziměstské oddělení Ministerstva vnitra Ruské federace v Oktyabrském okrese,“ konstatoval Mikhail Parilov z Khinganské státní přírodní rezervace.

Lépe se vedlo dalším dvěma sledovaným objektům. Jeřáb daurský se dostal přes Čínu na Korejský poloostrov a aktuálně zůstává na pobřeží Japonského moře v KLDR u hranic s Jižní Koreou.

Jeřáb mandžuský překročil hranice tří čínských provincií, měsíc se zdržel na území KLDR a na sklonku roku zavítal opět do Číny. Nyní se zdržuje podél pobřeží Žlutého moře u přístavu Lü-šun-kchou. Na tomto místě přitom přezimují jeřábi vůbec poprvé. 

„Kromě objevení nového zimoviště nám snad ještě větší radost udělala zpráva od čínských ornitologů a ochránců přírody. Jeden z vypuštěných jedinců utvořil pár s divokým jeřábem. Přesně to bylo cílem našeho projektu a pevně věřím, že podobných novinek bude jen přibývat,“ uzavřel Suvorov.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře