Reklama
reklama

Úspěšný projekt Zoo Brno. Sledovaní jeřábi se vrátili domů

Díky mezinárodnímu projektu Zoo Brno získali odborníci informace o pohybu jeřábů mandžuských a daurských v místě jejich přirozeného výskytu. Dva uměle odchovaní ptáci doletěli ze svých zimovišť zpět do míst, odkud byli vypuštěni do volné přírody.
Foto: Zoo Brno / Wang Xiaoping
Foto: Zoo Brno

Dva jeřábi mandžuští a jeden jeřáb daurský z Okského zapovědniku na Dálném východě dostali telemetrické vysílačky, které monitorovaly jejich pohyb. „Do podzimu se ptáci drželi v okruhu několika desítek kilometrů od místa vypuštění. V říjnu se ale dva z nich náhle přesunuli do Číny, odkud velmi rychle pokračovali na jih,“ popsal kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov. „Jeřábi a některé druhy vrubozobých (např. husy) nemají geneticky vtištěnou migrační trasu a během prvního roku života se ji učí od svých rodičů. Tento fakt může být při repatriacích problém. To, že ptáci doletěli na zimoviště znamená, že se setkali s jinými (divokými) ptáky, kteří to umí. A že doletěli zpátky, je prostě skvělé a ukazuje to, že náš projekt má smysl,“ uvedl kurátor chovu ptáků Zoo Brno a koordinátor projektu Petr Suvorov.

Na základě získaných online dat ptáky pozorovali pracovníci z Khinganské státní přírodní rezervace. Ti s brněnskou zoo na projektu spolupracují a ptáky do přírody vypouštějí.

Podle provotních předpokladů se potvrdilo, že na jeřáby na jejich trasách čekají překážky. 

V polovině října loňského roku se jeden z jeřábů podle dat přestal pohybovat. Díky vysílačce byla zaměřena jeho poloha, pracovníci khinganské rezervace už ale našli pouze zbytky těla. „Byl zastřelen v období lovu vodních ptáků poblíž vesnice Nikolo-Alexandrovskaya v Amurské oblasti. Už bylo zahájeno trestní vyšetřování, které má na starosti meziměstské oddělení Ministerstva vnitra Ruské federace v Oktyabrském okrese,“ konstatoval Mikhail Parilov z Khinganské státní přírodní rezervace.

Lépe se vedlo dalším dvěma sledovaným objektům. Jeřáb daurský se dostal přes Čínu na Korejský poloostrov a aktuálně zůstává na pobřeží Japonského moře v KLDR u hranic s Jižní Koreou.

Jeřáb mandžuský překročil hranice tří čínských provincií, měsíc se zdržel na území KLDR a na sklonku roku zavítal opět do Číny. Nyní se zdržuje podél pobřeží Žlutého moře u přístavu Lü-šun-kchou. Na tomto místě přitom přezimují jeřábi vůbec poprvé. 

„Kromě objevení nového zimoviště nám snad ještě větší radost udělala zpráva od čínských ornitologů a ochránců přírody. Jeden z vypuštěných jedinců utvořil pár s divokým jeřábem. Přesně to bylo cílem našeho projektu a pevně věřím, že podobných novinek bude jen přibývat,“ uzavřel Suvorov.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Unikátní laserový detekční systém, vytvářející neprodyšnou síť vzdušného prostoru nad vybranými objekty, dnes představili zástupci ČEZ přímo v Jaderné elektrárně Dukovany. Cílem nového systému je...
24.11.2020 - 16:13
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně již téměř měsíc odkládá plánované operace a zákroky, a to u všech oborů, které odklad umožňují. V současné době se pozvolně vrací k tzv. elektivní operativě.
24.11.2020 - 08:21
Odcizené zboží ze supermarketu bude zadrženého muže stát víc, než si vůbec pomyslel.
23.11.2020 - 08:50
Náprava historických křivd někdy trvá dekády, důkazem může být znovuobnovení čestného titulu doktor technických věd pro Jana Antonína Baťu, který o svůj titul dr.h.c. přišel z politických důvodů v...
22.11.2020 - 04:18
Ke stovkám standardních PCR testů přidává ČEZ navíc ještě antigenní testování. Zaměří se především na pracovníky v provozech, které jsou nezbytné pro fungování České republiky. Jako první se nové...
20.11.2020 - 10:29
Neosvětlené vozidlo jedoucí do protisměru zpozorovala v pondělí odpoledne hlídka městské policie ve Vlhké ulici.
19.11.2020 - 14:56
Komentáře